Kontaky-modul

Květen: návštěva pobočky Oblastního muzea Prahy -východ, tentokrát za slunečného počasí
Pátek: 12.5.2023
Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich členů a něco s nimi podnikneme

Zastávka č. 2 nás zavedla do Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Ale když jsme výlet plánovali, říkali jsme, že jedeme do muzea nebo na zámek v Panenských Břežanech. Předem jsme věděli, že na má zámek pohnutou historii a je spojován s druhou světovou válkou. Ale co nás čeká uvnitř věděla jen Olga, která s muzeem pracovala na přípravě výstavy.
Cesta byla snadná, jeli jsme totiž společně a nemuseli tak nikoho nikde lovit, jako to bylo před měsícem při akci v Komunitní zahradě. Jediný, kdo jel samostatně byl náš externí kolega Michal, který pomáhá školám s technikou. Pravda měl chvilku zpoždění, ale to nám dalo čas na kochání se výhledy na chladící věž Spolany Neratovice. Jakmile jsme byli komplet vyrazili jsme na prohlídku.
Nejprve jsme prošli horní patro zámku, kde se nachází expozice Památník národního útlaku a odboje, a to od roku 2012. Před tím byl zámek obýván seniory a sloužil jako domov důchodců, a ještě před tím jako školící středisko funkcionářů krajského národního výboru. Široká veřejnost si však zámek v Panenských Břežanech spojuje s faktem, že tam během druhé světové války žili představitelé německé okupační správy. A to nejen na horním zámku, kde je památník, ale i na dolním zámku, ve kterém je archiv a pro veřejnost je běžně uzavřený. Všichni si myslí, že R. Heydrich žil a v osudný den spáchání atentátu odjížděl z horního zámku, ale to je mýlka. Na horním zámku žil K. H. Frank a na dolním říšský protektor R. Heydrich.
Po prohlídce památníku nás ještě čekala návštěva Kaple sv. Anny, která jev zahradě zámku a jejímž architektem je Jan Blažej Santini-Achiel. Z výkladu jsme se dozvěděli, že to je jedna z prvních kaplí toho to typu v Čechách a je to tak vlastně starší, ale menší sestra kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Děkujeme Veronice Benešové z Oblastního muzea Prahy – východ za zprostředkování prohlídky.

Ani v červnu nebudeme zahálet. Červnový úkol je však úplně jiný. Nechte se překvapit…

Za kancelář MAS
Emily Koťátková


Duben: Opékáme buřty v Koze, větru a dešti navzdory

Kdy: úterý 25. duben 2023

Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich členů a něco s nimi podnikneme

Počasí nám ten den vůbec nepřálo. Byla zima, na duben velká. Ale ani to nás neodradilo a tak jsme se sešli na pátou odpoledne ve staroboleslavské komunitní zahradě. Některé jsme tedy ještě museli lovit po ulici, protože neuměli najít vchod, ale vše dobře dopadlo.

Rozdělat oheň se vzhledem k počasí hodilo. Po chvíli kouře a snažení se dílo podařilo. U ohně se hřáli lidé z naší kanceláře, zástupci z našeho vedení (tedy výboru) a také naši dobrovolníci, kteří nám pomáhají s pořádáním akcí. Vládla přátelská atmosféra a nakonec nevadilo ani ten nečas, díky našim zásobám podpůrných prostředků (alkoholu).

Zpátky ale ke komunitní zahradě. Funguje pod spolkem Prostor 108 a najdete ji na náměstí sv. Václava ve Staré Boleslavi. Zahrada nabízí možnost členství pro veřejnost. Takže pokud se rádi hrabete v záhonech, sázíte kytičky, směle do toho, uvítají vás tu s otevřenou náručí. Mimo typickou zahradnickou činnost nabízí zahrada i jiné možnosti využití. Pořádají se tu malé akce jako je dýňobraní, pletení jarních pomlázek, setkání se zahradníky, cvičí se tu jóga…zkrátka nudit se tu nebudete.

Když jsme u akcí, tak musíme zmínit i jednu naši, maskovou. Minulý rok jsme právě v komunitní zahradě měli jedno ze stanovišť noční bojovky Zavraždili Václava! Ukázalo se, že zahrada má i sklep (a mohli jste ho vidět). Jeho svítící bludiště se stalo hitem dětských návštěvníků. Sklep rezonoval i dál v nás a jeho popularita dala vzniknout nápadu na samostatnou akci. A tak v říjnu pořádal Prostor 108 svou první velkou Hrůzu v Boleslavi, bojovku pro dospělé.  Hrůza to  ale byla jen podle názvu, akce byla úspěšná, letos v 21. října se do Staré Boleslavi můžete přijít bát znova.

Komunitní zahradu nám zapůjčila a vzorně se o nás starala Klára Stuchlíková. Právě Kláru jste mohli vidět i na našem Strašidelném zámku jako upírku. Z tolika propojení s naší MASkou už byl jen krůček ke členství, a tak se spolek PROSTOR 108 stal členem MAS – Střední Polabí. My už teď víme, že spolu vymyslíme ještě moc dalších aktivit a už se na ně předem moc těšíme!

 

Fotogalerie24. února 2023, PLES 10 let MAS, Charvátův statek, Zápy

facebook: https://www.facebook.com/events/1237437393650273

 

Fotogalerie


Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates