Kontaky-modul

Říjen: Prohlídka baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi se Zdeňkou Tichou

Pondělí: 21. 10. 2023

Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich příznivců a něco s nimi podnikneme

Plnění úkolů ze soutěže na plese u příležitosti oslav 10. narozenin MAS Středního Polabí pokračuje. Kromě role na Strašidelném zámku, kterou se bravurně zhostila Monika Fantová, jsme se v říjnu ještě jednou sešli. Tentokrát to bylo přímo „božské“ setkání. Sešli jsme se v Informačním centru ve Staré Boleslavi s Zdeňkou Tichou a vydali se na prohlídku baziliky.

Každý z nás tam již byl v minulosti, ale tentokrát nás čekala bazilika jinak. Začali jsme stejně jako většina prohlídek, vyslechli si základní historická fakta a informace o bazilice. Následně jsme se společně přesunuli do hlavní lodi a začali obdivovat barokní výzdobu, nejen hlavního oltáře. Zdeňka Tichá nás zásobila velkým množstvím informací a hlavně zajímavostmi, na které bychom si bez jejího upozornění nejspíš nevšimli. Věděli jste například, že v bazilice lze nalézt otisky prvohorních živočichů?

Dále jsme se vydali vzhůru do vyšších pater. Po schodech jsme se dostali k chodbám, vedoucím ke schodištím do věží, kde visely zvony a věžní hodiny. Cestou jsme měli možnost dešifrovat nápisy na zdech, které tam zanechali stavitelé, řemeslníci a restaurátoři z různých období, kdy byla bazilika postupně dostavována či rekonstruována.

Nejzajímavější bylo pro všechny ocitnutí se na půdě kostela. Klenby, které jsme si obdivovali zespodu, jsme nyní mohli vidět z druhé strany. Na půdě jsme se pohybovali po dřevěných lávkách, abychom nic nepoškodili a možná abychom nespadli dolů.

 

Za kancelář MAS Střední Polabí

Emily Koťátková

 


Šesté zastavení – herecká role!

říjen: role v divadelní scénce v rámci Strašidelného zámku – Monika Fantová

Pondělí: 7. 10. 2023

Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich příznivců a něco s nimi podnikneme

Plnění úkolů ze soutěže na plese u příležitosti oslav 10. narozenin MAS Střední Polabí pokračuje. V říjnu se konečně dostalo s plněním úkolu na naši skvělou a spolehlivou Moniku Fantovou.

Když byla Monika na únorovém plese MAS vyřazena ze soutěže Monikou Dragounovou a Tomášem Adamcem, kteří se následně děli o první a druhé místo, vyšel na ní úkol, kterého se mohla zhostit se ctí a možná i radostí. Jednalo se o roli strašidla v rámci akce Strašidelný zámek. Ale protože Monika je naší stálou podporovatelkou a účastní se většiny akcí, které MAS pro veřejnost pořádá, nebylo to pro ni velké překvapení ani těžký úkol.

V letošním roce mohla veřejnost i členové MAS vidět už v červnu. To se ujala role Svaté Ludmily a nesčetněkrát se nechal před zraky publika zavraždit. Na Strašidelném zámku už jsme pro ni vybrali mírumilovnější roli. V místnosti osvětlené UV světly, tedy v ledovém království, byla v roli vypravěče a průvodce.

I tentokrát to byla velmi těžká úloha – hodně textu k naučení, ale především obrovská návštěvnost akce, která nedovolala mezi představeními téměř žádné pauzy. Ještě že na to Monika nebyla sama. V představení jste ještě mohli vidět Jaroslava Fanta, Petra Soukupa a Janu Náhlovskou. Monice i zbytku ansámblu děkujeme, že to celý den vydrželi.

Doufáme, že jsme je neodradili od další spolupráce. Slibujeme, že nebude nic dříve než v květnu nebo červnu.          

Za kancelář MAS Střední Polabí

Emily Koťátková

fotogalerie


Páté zastavení – Zbrusu nová škola!

Srpen: návštěva a prohlídka budovy nové Svazkové školy v Přezleticích

Pondělí: 25. 8. 2023

Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich příznivců a něco s nimi podnikneme

Plnění úkolů ze soutěže na plese u příležitosti oslav 10. narozenin MAS Střední Polabí pokračuje. Tentokrát jsme zavítali na návštěvu do nové budovy Svazkové školy Panská Pole v Přezleticích.

Pro ty co byli školou povinní už před delší dobou, byl vstup do budovy školy překvapením. Škola je moderní a v mnoha ohledech ze stavebního hlediska netradiční. Nenajdeme tu hladké, omítnuté stěny natřené na bílo či jinou barvu, nenajdeme tu klasická otevírací okna, nenajdeme tu ani klasické tabule, na které se píše křídou.

Celá škola je totiž v řekněme přiznaném stylu. Stěny jsou holý beton, okna jsou veliká, aby do tříd přicházelo světlo, a tabule jsou jak jinak než interaktivní. Pro konzervativce zvláštní, pro fanoušky novinek paráda.

Školou nás provedla paní ředitelka Monika Dragounová. Předvedla vybavení nejen v počítačových učebnách, kuchyňce a tělocvičnách. Ale vzala nás také do sborovny, družiny a nahlédli jsme i do jídelny.

Škola má to štěstí, že má dobře sestavený pedagogický sbor, který doplňuje celá řada nepedagogických pracovníků. Podařilo se zajistit vhodnou autobusovou dopravu až ke škole a je zde i prostor pro mamataxi, aby mohli žáci vyskočit z aut a pospíchat do výuky.

Je pravdou, že novinky, které škola nabízí, by si zástupci kanceláře MAS rádi vyzkoušeli na vlastní kůži, ale věkem už se do základní školy prostě nehodíme.

Za kancelář MAS Střední Polabí děkuje,

Emily Koťátková


Červenec: svezení na traktoru s Danem Štěchem

Pondělí: 24. 7. 2023

Proč: Oslavy 10 let naší MAS, 10x zastavíme u našich příznivců a něco s nimi podnikneme

Plnění úkolů ze soutěže na plese u příležitosti oslav 10. narozenin MAS Střední Polabí pokračuje. Vždycky je to trochu úlet nebo jízda, ale tentokrát to byla jízda doslova.

Když jsme před plesem přemýšleli, kterého člena (ne)dobrovolně zapojit do soutěže, bylo jasné, že nemůžeme vynechat Daniela Štěcha. V MAS je téměř od počátku a mnoho let také působí jako člen Výboru. Trochu jsme se báli, že nás pošle s naším výmyslem k šípku, ale nestalo se a my dostali parádní příležitost poznat jeho práci mimo MAS zblízka.

Úkolem pro Dana Štěcha bylo svézt nás na traktoru. Podmínkou bylo samozřejmě to, že se musí jednat o svezení, které nebude v rozporu se zákonem. Jasně, že by bylo prima, kdybychom všichni naskákali do valníku a nechali se provézt po Nehvizdech. Z korby bychom nadšeně mávali a točili videa. Ale to se bohužel nedá. Navíc v době, kdy jsou žně se traktory na silnicích vyskytují pouze v případě, že vezou obilí či jinou suroviny do výkupny/sila či vyložit na jiné místo a nebo cestou zpět na pole. Není čas ztrácet čas, a proto jsme přijali nabídku svézt se traktorem přímo na poli a během žní.

Datum a čas jsme museli akceptovat a nebylo na výběr. Při žních je třeba být flexibilní a hodně vše závisí na počasí. Takže když se Dan Štěch ozval s nabídkou, že můžeme, domluvili jsme datum na nejbližší možný termín. Díky tomu se nemohli akce účastnit všichni členové kanceláře, ale i v počtu 4 osob, jsme byli reprezentativní delegace.

Dostalo se nám možnosti svézt se na traktoru, který mnohé z nás překvapil svým vnitřním vybavením a pohodlím. Než jsme přejeli pole tam a zpět, kombajn, který sklízel pšenici nasypal do valníku za traktorem úctyhodných 22 tun obilí. To jsme obratem odvezli do výkupny.

Děkujeme Danu Štěchovi za nevšední zážitek.

Další zastávka na sebe nenechá dlouho čekat. Máme domluvenou prohlídku zbrusu nové Svazkové školy, které se bude v září plnit žáky v Přezleticích.

Za kancelář MAS Střední Polabí

Emily Koťátková

fotogalerie


Strana 1 z 2

Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates