Kontaky-modul

Na diskusním večeru 28. listopadu v Irish Music Baru zazněly tyto přednášky o měření ovzduší, které proběhlo v roce 2015 v Čelákovicích: RNDr. J. Hovorka, Ph.D. a kol. (Ústav pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy): Znečištění ovzduší atmosférickým aerosolem v Čelákovicích: rozdíly mezi místy a během procházek v centru městaV rámci projektu CENATOX, financovaného GAČR (P503-12-G147) provedli v zimě 2015 členové Laboratoře pro studium kvality zevrubná měření kvality ovzduší v Čelákovicích.


Z měření mobilní stanice umístěné na zahradě fary od 23. 1. do 6. 2. 2015 plyne, že kvalita ovzduší během sledovaného období byla obecně dobrá, díky relativně vyšším hodnotám rychlosti větru teplotám. Nepotvrdil se vliv místního průmyslu na kvalitu ovzduší v žádném ze sledovaných klíčových parametrů. Zároveň s měřením v mobilní stanici ve dnech 9. 1. – 12. 2. provozovali síť monitorů PM10. Bohužel na poslední chvíli byl místními hasiči odřeknut měřicí bod poblíž slévárny TOS-MET a musel být nalezen další, méně vyhovující. Měření měla odpovědět na otázku, zda existují a případně jak jsou veliké rozdíly v koncentracích PM10 v zastavěném území. Z měření vyplývá, že zvýšené koncentrace byly na lokalitách v Jiřině v domkářské čtvrti z důvodů lokálních topenišť. Pochozí měření měla odpovědět na otázku, zda z hlediska expozice znečištěnému ovzduší při pohybu v centru je důležitější kde nebo kdy.

Z měření jasně vyplývá, že pro expozici PMx je důležitá doba, tj. statisticky vyšší jsou hodnoty v dopoledních hodinách. Naopak pro expozici počtu jemných aerosolových částic na době procházky záleží podstatně méně, nežli zda se pohybujeme v blízkosti komunikace. Doc. M. Vojtíšek, M.S., Ph.D. (Strojní fakulta Českého vysokého učení technického a Technická univerzita v Liberci): Příspěvek dopravy ke znečištění ovzduší v Čelákovicích Skupina z Technické univerzity v Liberci, zabývající se měřením výfukových emisí ze spalovacích motorů, provedla ve dnech 30. 1. a 3. 2. měření velikostních distribucí částic v ulicích Čelákovic. Mimo ulice s vyšší intenzitou dopravy byly koncentrace podobné koncentracím ve větších městech, kolem 15 tisíc částic na cm3 během ranních hodin, a 7 (30. 1.) a 10 (3. 2.) tisíc částic na cm3 během dne. V ulicích s vyšší intenzitou dopravy byly koncentrace částic podstatně vyšší, přičemž se měnily v čase, a ve špičkách dosahovaly krátkodobě až statisíců částic na cm3. Takto vysoké hodnoty byly připsány vozidlům s nadměrnými emisemi. Během měření jsme na žádném místě nezaznamenali vyšší koncentrace částic, které by nebyly spojeny s bezprostřední přítomností spalovacích motorů (motorových vozidel nebo pojízdných strojů). Praktickým závěrem měření je, že podél ulic s vyšší intenzitou dopravy byly zjištěny vyšší koncentrace nanočástic, které představují relativně vysoké zdravotní riziko oproti jiným typům částic. Doprava je tedy podstatným, a v tomto měření jediným identifikovaným, zdrojem nanočástic v dýchatelné výšce v ulicích Čelákovic. Zdroje „pozaďové“ koncentrace nanočástic byly pravděpodobně mimo bezprostřední blízkost měřicí aparatury a tímto měřením nebyly a ani nemohly být určeny. Velký podíl na celkových koncentracích mají vozidla s vysokými emisemi částic v důsledku nevyhovujícího technického stavu.

Na závěr byla představena petice zastupitelstvu Stedoeského kraje „Chceme istý vzduch!“ RNDr. Petr Petřík, Ph.D.

Okrašlovací spolek čelákovický - www.celakovice.org

Náš Facebook

Hledat

Free business joomla templates